Předcházející kapitola : Gauss - Krügerovo zobrazení
Následující kapitola : Volba zobrazení

1.4.3.3. Zobrazení UTM

Zobrazení UTM (Universal Transverse Mercator) je konformní válcové zobrazení v příčné poloze. Je definováno na elipsoidu WGS84 a používá se pro území mezi rovnoběžkami 80° j.z.š. a 84° s.z.š. (na sever na jih od těchto rovnoběžek se používá zobrazení UPS - Universal Polar Stereographics).

Při zobrazení zemského povrchu do roviny pomocí UTM je podobně jako u Gaussova zobrazení zemský povrch rozdělen na poledníkové pásy. ČR leží v pásu 33 a 34. Poledníkový pás je definován osovým poledníkem se zeměpisnou délkou λ +-3°. K zobrazení zemského povrchu je tedy použito 60 poledníkových pásů. Každý poledníkový pás je zobrazen na samostatnou válcovou plochu. Osa válcové plochy leží v rovině zemského rovníku a je kolmá na rovinu osového poledníku. Přehled všech pásem lze najít zde

Každý poledníkový pás má svůj vlastní souřadnicový systém. Osa N je totožná s obrazem osového poledníku, osa E je rovnoběžná s obrazem rovníku. Počátek souřadnic leží v průsečíku obrazu rovníku a osového poledníku, ale je matematicky (stejně jako u Gaussova zobr.) posunut tak, aby všechny souřadnice v poledníkovém pásu měly kladné hodnoty.

Předcházející kapitola : Gauss - Krügerovo zobrazení
Následující kapitola : Volba zobrazení


Multimediální učebnice Kartografie a Geoinformatiky,
© Obsah: V. Kaplan, K. Keprtová, M. Konečný, Z. Stachoň, K. Tajovská
© Design: Z. Podhrázský, Z. Stachoň
Geografický ústav PřF MU Brno, Kotlářská 2, Brno 611 37, Tel. (+420) 549 49 4925