1.7.3.2. Význam interaktivních map
Podle ICA Komise mapy na internetu (http://maps.unomaha.edu/ica) internet změnil používání map. Bez spjatosti s papírem jsou dnes mapy přeneseny téměř bezprostředně a doručeny uživateli ve zlomku času, který by byl nutný k distribuci map na papíře. Tyto mapy jsou prohlíženy v aktuálních podobách. Například mapy předpovědi počasí jsou aktualizovány souvisle během dne. Nejvýznamnější výhodou je interaktivita map na internetu. Ta je zpřístupněna hypertextovou strukturou, která umožňuje uživateli zabývat se mapou na vyšší úrovni, než tomu bylo možné u analogové mapy. Navíc internet umožňuje snazší distribuci rozdílných druhů kartografických znázornění, jakými mohou být třeba animace. Internet poskytuje uživateli mapu rychlejší metodou mapové distribuce a odlišnými metodami zobrazení.
Mapy jsou významným zdrojem informací, skrze které lidé vyjadřují své dojmy o místech. Každá mapa je pohledem na svět, jež odráží způsob, jakým o světě přemýšlíme. Naše myšlenky o okolním prostoru a především oblasti mimo naše přímé vnímání jsou široce ovlivněny znázorněními prostoru, které vidíme skrze mapy a způsobem, jakým přemýšlíme o našich vlivech na prostředí. Internet již zlepšil distribuci map. Internet má ale také obrovský potenciál zlepšit kvalitu map jako formu komunikace. Tím je možné měnit mentální představy, které lidé o světě mají a zároveň také měnit způsoby, jak lidé mentálně zpracovávají představy o prostorových souvislostech.
Internet našel svoje významné uplatnění v procesu vytváření a využití map. Toto nové médium vede k více interaktivním formám map a vzrůstající dostupnosti mapových animací. Mnoho práce však stále leží na snaze učinit internet plně efektivním pro přenos prostorové informace ve formě map.
Cartwright, W. (2003) říká, že www stránky s interaktivními mapami umožňují uživateli ovlivňovat mapu podle svých potřeb a tím rozhodovat o obsahu a vzhledu.