Následující kapitola : ROZBOR STARCH MAP A ZZNAM VSLEDK HODNOCEN
4. PRÁCE SE STARÝMI MAPAMI, KARTOGRAFICKÉ INFORMAČNÍ FONDY
ROZBORY A KARTOMETRICKÁ ŠETŘENÍ NA STARÝCH MAPÁCH
Kartografické produkty je třeba umět nejen vytvářet, ale i kriticky hodnotit. Analýzu a hodnocení kartografických produktů je nutné provádět vždy s ohledem na způsob jejich vzniky a zejména účel, pro který je hodnocení požadováno.
Potřeba hodnocení je nutná:
- při sestavování mapografie regionální, chronologické, personální - provádí se popisy a rozbory starých map z hlediska potřeb soupisů starých map.
- při řešení praktických úloh na starých mapách - hodnotí se geometrická přesnost map s ohledem na měřítko a použité kartografické zobrazení, podrobnost a jiné,
- při užívání starých map pro účely různých vědních oborů - hodnotí se obsahová správnost a úplnost, názornost, soudobost a další.
Před zahájením hodnocení je nutné stanovit hierarchii ukazatelů kvality příslušné staré mapy: v některých případech může být prioritním požadavkem geometrická přesnost pro kartometrická šetření na mapě původní a její odvozenině (derivátu), jindy podrobnost zákresu obsahu zvláště při porovnávání původních map různých autorů nebo v chronologické řadě, jindy zase názornost a spolehlivost např. při studiu názvosloví a podobně. Tyto požadavky mohou být někdy protichůdné: geometrická přesnost x míra generalizace, podrobnost x názornost atd.
Základem hodnocení je zpravidla porovnávání staré mapy s předlohou, kterou vůči hodnocené mapě považujeme za "bezchybnou" (např. již zhodnocená nejnovější mapa většího měřítka).
Předcházející kapitola : SOUKROM KARTOGRAFIE V NAICH ZEMCH OD PO. 19.STOL.
Následující kapitola : ROZBOR STARCH MAP A ZZNAM VSLEDK HODNOCEN