Předcházející kapitola : PRCE SE STARMI MAPAMI, KARTOGRAFICK INFORMAN FONDY
Následující kapitola : KARTOMETRICK ETEN NA STARCH MAPCH
Následující kapitola : KARTOMETRICK ETEN NA STARCH MAPCH
4.1. ROZBOR STARÝCH MAP A ZÁZNAM VÝSLEDKŮ HODNOCENÍ
Výsledky hodnocení je nutné přehledně uspořádat. K hodnocení je vhodné připojit i ukázku zákresu obsahu příslušné mapy, legendy, schéma kompozice staré mapy, případně vykreslení kvaziekvideformát. Záznam může mít toto uspořádání (nemusí obsahovat všechny údaje, pokud nejsou na mapě uvedené nebo se jinak nedají určit, hypotetické dávat např. do závorek):
- Základní údaje o mapě, tj. název mapy (včetně psaní velkých a malých písmen, psaní stojatým písmem či kurzívou, řádkování - oddělování jednotlivých řádek svislou čarou), tematika, zobrazené území, měřítko (hlavní, lokální, podle zeměpisné sítě a podle kresby obsahu mapy, spolehlivost a proměnlivost), kartografické zobrazení, geografický a geodetický základ mapy (počáteční poledník, výškový systém apod.), u mapových děl je navíc vhodné zhodnotit kompozici kladu mapových listů (obdélníky, lichoběžníky, překryty, případně vazbu na souřadnicový systém), marginálie a doplňkový obsah, údaje o autorovi, sestaviteli, vydavateli, kresliči, rytci a dalších zaznamenaných osob na mapě, rozměry kresby a formátu papíru, pořadí, údaje o rubové straně, místo a rok vydání, provenience a lokace, cena.
- Výčet obsahu mapy po prvcích (systematicky jednotlivé prvky mapového obsahu např. podle pořadí v legendě a posoudí se úměrnost jejich zastoupení), klasifikace prvků, způsoby kartografického vyjádření (u každého prvku se uvede, jaký znázorňovací způsob byl použit), uvede se existence a úplnost legendy, náplň mapy (posoudí se v závislosti na účelu a původnosti mapy), úplnost obsahu (objem informací - vzhledem k dosavadním znalostem a prozkoumanosti území, přebírání pramenných informací apod.).
- Zhodnocení, jak mapa vyhovuje účelu svým měřítkem, kartografickým zobrazením, obsahem a způsobem kartografického vyjádření, upozorní se na případné použití nemetrických jednotek, zhodnotí se únosnost grafické zátěže mapy, posoudí se spolehlivost toponomastik, případně jejich přepis do odvozených map, barevné řešení, polygrafické provedení, celková estetická úroveň.
- Geometrická přesnost a spolehlivost mapy, tj. odhad polohových chyb prvků mapy (základní metodou zjištění geometrické přesnosti mapy je porovnání jejího vybraného obsahu se spolehlivou moderní mapou většího měřítka, základem pak může být převod mapové kresby do digitálního tvaru pomocí kartometrické digitalizace), geometrickou přesnost je nutné určovat odděleně pro jednotlivé prvky obsahu mapy či skupinu těchto prvků, dále je nutné posuzovat kvalitu generalizace (respektive překreslování prvků obsahu z mapy původní do její odvozeniny, z odvozeniny do další odvozeniny), zjišťování pramene pro odvozeniny a vyhodnocení deformací; při hodnocení se upozorňuje na kartografické chyby (např. nesprávný zákres průběhu vodních toků, omyly při umísťování a přepisu geografických jmen, nedostatky způsobené tendenčními vlivy (např. neodpovídající zákres hranic apod.), zákres neexistujících a mytických objektů, soudobost obsahu (zastarávání zákresu je pro jednotlivé mapové prvky různé - např. vlivem zástavby a výstavby, změnou kvality starých komunikací a výstavbou nových, změny správních hranic, geografických jmen ad.).
- Celkové zhodnocení grafické (estetické) úrovně - provedení dekoračních a doplňkových prvků (parerg, kartuší, vinět), způsobu popisu, celkové kompozice staré mapy - umístění hlavního mapového pole, případně vedlejších map a dalších marginálií, uspořádání a optická váha kompozičních prvků (názvu mapy, legendy, měřítka, tiráže), případně srovnání s obdobnou mapou (jiného autora, derivát x původní mapa, jiná provenience).
- Závěr, tj. shrnutí jednotlivých zjištění při rozboru a hodnocení, zvláště upozornění na nové poznatky a vývody pro využití staré mapy.
Předcházející kapitola : PRCE SE STARMI MAPAMI, KARTOGRAFICK INFORMAN FONDY
Následující kapitola : KARTOMETRICK ETEN NA STARCH MAPCH