Předcházející kapitola : Starověká Kartografie
Následující kapitola : Novověká kartografie

1.2.3. Středověká kartografie

Rozpad římské říše a vytvořené nových států nepřinesly jen změny politické, ale i sociální, náboženské a kulturní. Různým vývojem procházejí kulturní oblasti byzantská, latinská, islámská, dále čínská, indická, americká a jiné, a různě se vyvíjí kartografie.

Zatímco v latinské oblasti, kde nositelkou vzdělanosti byla křesťanská církev, se vytváří nový biblický názor a kartografie se v podstatě omezuje na ilustrování teologických textů, nese arabsky mluvící svět i nadále kartografickou tradici řeckého starověku, třebaže časem také omezenou vlivem islámu. I v byzantské oblasti přetrvává vliv Aristotelova učení. Přes silný odpor tzv. syrské školy zůstala zachována představa o kulovém tvaru Země a souvislost s antickou kulturou nebyla přerušena tak jako v latinské oblasti. V Číně překračuje mapování hranice země a šíří se i do zahraničí.

Evropské středověké mapy se v podstatě člení na mapy trojího druhu: tzv. mapy Mappaemundi (pásmové, Beatovy, kruhové mapy); portolánové mapy a podrobné mapy jednotlivých území.

portolánová mapa
Obr.2.8: Ukázka portolánové mapy
Předcházející kapitola : Starověká Kartografie
Následující kapitola : Novověká kartografie


Multimediální učebnice Kartografie a Geoinformatiky,
© Obsah: V. Kaplan, K. Keprtová, M. Konečný, Z. Stachoň, K. Tajovská
© Design: Z. Podhrázský, Z. Stachoň
Geografický ústav PřF MU Brno, Kotlářská 2, Brno 611 37, Tel. (+420) 549 49 4925