1. ÚVOD
Každá oblast vědeckého výzkumu a činnost má organickou povinnost zabývat se nejen současnou teorií, ale musí se zabývat i svou historií, vývojem svých názorů na objekt poznání a tvorbu. V Mezinárodní kartografické asociaci(International Cartographic Association – ICA) má kartografie jako věda též sekci History of Cartography. – Tato multimediální učebnice "Dějiny kartografie" byla zpracována v rámci projektu FRVŠ 1293 a bude postupně doplňována a upřesňována. Studijní text s obrázky a přílohami je určen především vysokoškolským studentům oboru kartografie, geoinformatiky a dálkového průzkumu Země, dále studentům geografie, historických věd a dalším zájemcům.
Mapový nákres, plán, mapa a další kartografické produkty dokáží podat obraz krajiny přesněji a výstižněji než slovní popis. Schematické nákresy se proměnily v mapy a plány, které odrážely soudobé zeměpisné znalosti, účel, pro který byly vyhotovovány, úroveň hospodářství, vědy, techniky a kultury. Často byly doplňované ozdobnými prvky, které zachycovaly umělecký styl té doby i způsob života tehdejší společnosti a názory původců map.
Zájem o staré mapy v nejširším pojetí byl nejen odborný, studijní, ale i sběratelský, často spojovaný s osvětou a komercí při vydávání faksimilií. Staré mapy jsou i významnými svědky stupně poznání, kultury a dalších atributů a také historickými prameny. Tyto prameny využívají hlavně společenskovědní disciplíny. K těmto disciplínám patří především dějiny kartografie, historická kartografie, historická geografie i historiografie obecně.
Dějiny kartografie i historická kartografie získávaly a stále získávají poměrně snadno své stoupence. Staré mapy a plány využíváme při různých činnostech. Jestliže v literatuře nacházíme názvy lokalit, které na novodobých mapách nenacházíme, např. ve starých herbářích, hledáme tyto lokality na starých soudobých mapách. Při geologickém průzkumu v nížinné oblasti hledáme na starých mapách např. průběh původně meandrujícího, nyní regulovaného toku. Používáme je při rekonstrukcích starých cest apod. Využíváme je pro etymologii existujících případně i později zaniklých lokalit, toků, územních jednotek v celé chronologické posloupnosti starých map a pramenů. Staré mapy jsou předmětem i sběratelského zájmu a využíváme je také k dekorativním a komerčním účelům. Příkladů využívání starých map je bezpočet.
Studium starých map a plánů předpokládá uplatnění tradičních metod historické práce i postupů a metod v kartografii a geografii. Moderní metody např. v digitální kartografii umožňují spolehlivěji prostorově lokalizovat historické skutečnosti. Vzájemné propojení společenských a přírodních věd dále umožňuje vytváření nových tematických map s historickým obsahem.
Vybrané pojmy používané v multimediální učebnici "Dějiny kartografie":
Vybrané výrazy pro osoby uvedených na starých mapách:
Brno, prosinec 2005