4.4.2. MAPOVÉ FONDY A SBÍRKY
4.4.2 Mapové fondy a sbírky
Staré mapy a plány jsou kromě soukromých sbírek uloženy v mapových fondech a sbírkách různých kulturních a vědeckých institucí, často jako součást větších archivních, knihovních a muzejních celků.
Vybrané zahraniční fondy a sbírky (převzato z SEMOTANOVÁ, E. 1994, 83-95):
- BELGIE: Plantin-Moretus-Museum a National Sheepvaartmuseum (v Antverpách).
- Bibliotheque Royale Ier a Archives Générales du Royaume (v Bruselu).
- DÁNSKO: Det Kongelige Bibliothek (v Kodani).
- FINSKO: Nordenskiöldova sbírka v universitní knihovně (v Helsinkách).
- FRANCIE: Bibliotheque Nationale, Archives Nationales a Dépôt de la Marine (v Paříži).
- Mapová sbírka universitní knihovny (ve Štrasburku).
- IRSKO: Trinity College Library (v Dublinu).
- ITÁLIE: Biblioteca Marciana (v Benátkách), Biblioteca Medicea Laurenziana a sbírka map v Instituto Geografico (ve Florencii), Societá Geografica Italiano, Biblioteca Nazionale a Biblioteca Apostolica Vaticana (v Římě), Pinacoteca Ambrosiana (v Miláně), Biblioteca Nazionale (v Neapoli).
- MAĎARSKO: Széchényiho národní knihovna (v Budapešti).
- NĚMECKO: Bayerische Staatsbibliothek a Bayerische Staatsarchiv (v Mnichově), Germanisches Nationalmuseum (v Norimberku), Bundesanstalt für Landeskunde (v Remagenu), Staatsbibliothek Preussischer Kulturbesitz (v Berlíně), Saschische Landesbibliothek (v Drážďanech), sbírky firma Hermann Haack - Justus Perthes (v Gotě), Deutsches Hydrographisches Institut (v Hamburku) a zámek ve Würtemberku.
- NIZOZEMSKO: Mapové sbírky universitních knihoven (v Amsterodamu, Leydnu a Uterchtu), Scheepvartmuseum (v Amsterodamu), Algemeen Rijksarchiv (Haag), Bibliothek des Topographischen Dienstes (v Delfách), Maritiem Museum Prins Henrik (v Rotterdamu).
- POLSKO: Biblioteka Narodowa a univerzitní knihovna (ve Varšavě), Koperníkova knihovna (v Toruni), Jagellonská knihovna (v Krakově), univerzitní knihovna, mapová sbírka Geografického institutu vratislavské univerzity a Ossolineum (ve Vratislavi).
- PORTUGALSKO: Museum National de Arte Antiga (v Lisaboně).
- RAKOUSKO: Österreichische Nationalbibliothek a Kriegsarchiv (ve Vídni).
- RUSKO: petrohradská knihovna M. E. Saltykova (v Petrohradě) a Moskevská státní knihovna (v Moskvě).
- ŠPANĚLSKO: Biblioteca National a Archivo del Museo Naval (v Madridu) a Archivo General de Indias (v Seville).
- ŠVÉDSKO: Kunigliga Biblioteket (ve Stockholmu) a univerzitní knihovna (v Uppsale).
- ŠVÝCARSKO: Universitätsbibliothek (v Basileji), Stiftsbibliothek (v St. Gallen) a Zentralbibliothek a Saatsarchiv (v Curychu).
- VELKÁ BRITÁNIE: British Library (Map Library), Royal Geographical Society, British National Museum a Guilhall Library (v Londýně), National Maritime Museum (v Greenwichi), univerzitní knihovna a Fitzwilliam Museum (v Cambridge), Bodleian Library (v Oxfordu), Birmingham Central Library (v Birminghamu), National Library of Wales-Aberystwyth (v Cardiffu), National Library of Scotland a univer-zitní knihovna (v Edinburghu).
- KANADA: La Société Historique du Lac Saint-Luis (v Montrealu) a National Map Collection (v Ottawě).
- SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ: Library of Congreaa (přes 3 miliony map a plánů a přes 30 000 atlasů) a National Archives and Record Service (ve Washingtonu), Public Library a Pierpoint Morgan Library (v New Yorku), American Geographical Society (v Milwaukee), univerzitní knihovny Yale, Princeton, Harward, Ann Arbor, Los Angeles, Peabody Institute Library a Johns Hopkins University Library (v Baltimore), Newberry Library (v Chicagu), John Carter Brown Library (v Providence), Huntington Library (v San Marino).
"Z mimoevropských zemí patří k nejvýznamnějším:"
Významné fondy a sbírky v České republice
- Mapová sbírka Univerzity Karlovy v Praze (dříve Státní sbírka mapová - mapy, plány a atlasy od 17. století).
- Mapová sbírka Historického ústavu AV ČR v Praze (významným celkem jsou mapy a plány českých zemí ze 17. až 19. století).
- Archiv hlavního města Prahy (v Praze - rukopisné a tištěné plány Prahy).
- Mapová sbírka Národního technického muzea (v Praze).
- Mapová sbírka Poštovního muzea v Praze (mapy 18. a 19. století zachycují přede-vším vývoj dopravy a spojů).
- Státní ústřední archiv v Praze (mapy 16. až 20. století, různé tematiky).
- Ústřední archiv zeměměřictví a katastru (v Praze - základem je fond pozemkového katastru, jeho mapový a písemný operát).
- Moravská zemská knihovna v Brně (hlavní částí je Mollova sbírka).
- Moravský zemský archiv v Brně (významné jsou především mapy a skici stabilního katastru z území Moravy a fondy velkostatků).
- Mapová sbírka Geografického ústavu Masarykovy univerzity v Brně (různé tematiky, zejména speciální fond moravik a atlasy od roku 1571).
- Mapový fond Muzea města Brna (v Brně - se speciálním fondem plánů a vedut Brna).
- Městský archiv v Brně (základem mapová sbírka hraběte Mittrowského, obsáhlý fond plánů města Brna).
- Mapová sbírka Muzea Komenského v Přerově (největší sbírka původních výtisků Komenského mapy Moravy zřejmě na světě včetně výtisku z nejstarší tiskové desky této mapy, které se dochovaly dva exempláře na světě).
Samozřejmě i další archivy, knihovny a instituce spravují mapové fondy a sbírky různého rozsahu a důležitosti. Na příklad ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích je uložen unikát nejstarší dochované mapy Čech od M. Klaudyána z roku 1518 (dosud nejúplnější soupis mapových sbírek a fondů na území České republiky viz SEMOTANOVÁ, E. - ŠIMŮNEK, R. 2000). Velké množství starých map a atlasů ze 16. až 19. století je rovněž v knihovnách mnoha klášterů a zámků.
Závěrem lze říci, že kvalitní rozbory a kartometrická šetření na starých mapách vyžadují dobré znalosti v oboru kartografie i historiografie v podstatě v celé jejich šíři, znalost pracovních postupů při tvorbě konkrétních map, dobové polygrafie a pokud možno relativně velké množství srovnávacího materiálu.